פונדקאות אחראית

מוקד ידע בנוגע להיבטים האתיים בתהליך

תחת נושא אחר, דנו בשיקולים הרפואיים ובסוגיית הסמכות בכל הקשור בהפסקת הריון. עם זאת, ישנן כמובן גם השלכות כלכליות להפסקת ההריון, בין אם בהפלה או בהפסקת הריון יזומה (משיקולים בריאותיים או אחרים). ישנה שונות רבה בהקשר זה, שקשורה ברקע להפסקת ההריון ולשלב בהריון בו הופסק. ברוב הסכמי הפונדקאות מועבר כסף לפונדקאית באופן שוטף במהלך תקופת ההריון – וסביר שלא תישאר ללא פיצוי כלל במקרה של הפסקת הריון. עם זאת, לטעמנו יש לתת את הדעת לכמה סוגיות נוספות במידה וחס וחלילה נפסק ההריון:


  • יש לשים לב שבמקרים רבים הסכם הפונדקאות נחתם רק לאחר כמה שבועות (או אפילו חודשים) מרגע הכניסה להריון. המשמעות היא שבמידה וישנה בעיה רפואית או הפלה טבעית בשלב מוקדם זה, אין כל מסמך משפטי המבטיח את זכויות הפונדקאית ואת פיצויה. סוגיה זו חשובה בעיקר מכיוון שהסבירות להפלה טבעית יורדת עם גיל ההריון, כלומר תחילת ההריון היא תקופה קריטית בהקשר זה.
  • במהלך ההריון ישנן תקופות קשות יותר וקשות פחות. עבור נשים רבות, השליש הראשון קשה יותר מהשליש השני, למשל. לכן, אפילו אם הייתה הפלה טבעית אחרי שבועות ספורים ולכאורה ההריון "רק התחיל", אין להשליך מכך על הקשיים שעברה הפונדקאית בתקופה זו.
  • לעיתים הפלות טבעיות (ועל אחת כמה וכמה הפסקות הריון) גוררים אחריהן כאבים, סיבוכים רפואיים ואף סיכונים לפונדקאית. גם אלו צריכים להוות שיקול בקביעת הפיצוי במקרה של הפסקת הריון.

בשורה התחתונה, כאמור, קשה לקבוע במעמד חתימת ההסכם קווי יסוד ברורים המגדירים מה הפיצוי שתקבל הפונדקאית במקרה של הפלה או הפסקת הריון, וכנראה שאין מנוס מבחינת כל מקרה לגופו. בכל מקרה, אנו ממליצים להעלות את הנושא מול הפונדקאית בתחילת התהליך – ובעיקר להיות מודעים לסוגיה במידה וחס וחלילה מגיע ההריון לקיצו לפני המועד, למרות הקשיים הרבים הכרוכים במצב זה עבור ההורים המיועדים. הסוגיה הזו נכונה אף יותר, כאמור, במקרים בהם נחתם החוזה רק כמה שבועות אחרי תחילת ההריון – והפיתוי להימנע מפיצוי לפונדקאית שחוותה הפלה טבעית בתחילת ההריון, שההתקשרות עימה אינה מעוגנת בהסכם רשמי, הוא גדול.

 

 

2756 Total Views 1 Views Today

סגור לתגובות