פונדקאות אחראית

מוקד ידע בנוגע להיבטים האתיים בתהליך

אנו ממליצים לוודא שלפונדקאית יש ביטוח בריאות המכסה את הטיפול הרפואי בכל מהלך הפונדקאות – החל מהבדיקות הרפואיות לפני ההחזרה, דרך נטילת ההורמונים, ההריון עצמו והבדיקות הנערכות במהלכו ועד להתאוששות מלאה וחזרה לחיי השגרה מספר שבועות או חודשים לאחר הלידה. אנו ממליצים שהביטוח יכסה את כל ההוצאות הרפואיות בתקופה זו, גם כאלו שאינן קשורות ישירות להריון. כמו כן, אנחנו ממליצים שרמת הטיפול הרפואי בפונדקאית בהיבטים שאינם קשורים ישירות לפונדקאות ובימים שלאחר הלידה תשווה לרמת הטיפול הרפואי במהלך ההריון. בהודו, למשל, רוב הפונדקאיות לא מגיעות באופן שגרתי לטיפולים רפואיים בבתי החולים בהם נערכות הבדיקות לפני הלידה והלידה עצמה, אלא בתי חולים זולים יותר ברמת תברואה ומקצועיות נמוכה יותר. אנו ממליצים לאפשר לפונדקאית את הטיפול הרפואי הטוב ביותר, לפחות  בתקופת ההריון וההתאוששות ממנו. כלומר, אנו ממליצים להורים המיועדים להתייחס לטיפול הרפואי לו זוכה הפונדקאית במסגרת התהליך באופן דומה להתייחסותם לטיפול הרפואי בעובר/תינוק.


סוגיית תוקף הביטוח גם היא משמעותית. לעיתים סיבוכים בעת ההריון משפיעים על בריאותה של הפונדקאות גם חודשים ואף שנים מאוחר יותר. בהעדר מוסכמה מקובלת בהקשר זה, ניתן אולי לשאוב השראה מהרגולציה הבינלאומית הקיימת בהקשר של השתלת איברים תמורת כסף. לפי נהלים אלו, בהשאלה, ניתן להמליץ כי ההורים המיועדים יממנו ביטוח רפואי לפונדקאות שנה לאחר הלידה – ובמידה ונגרמו לה נזקים גופניים או נפשיים במהלך ההריון, ימומן לה ביטוח רפואי לתקופה של חמש שנים. כאמור, אלו הן המלצות בלבד ותכליתה של ההשוואה היא לספק אומדן כללי ולא מחייב, שכן לא ידוע לנו כיום על סטנדרט רשמי או שאינו רשמי בעניין זה.


בהעדר אופציה לביטוח רפואי מלא, אנו ממליצים לעגן בחוזה כי העלויות הרפואיות ימומנו על ידי ההורים המיועדים ברוח הדברים הרשומים מעלה.

 

2269 Total Views 2 Views Today

סגור לתגובות