פונדקאות אחראית

מוקד ידע בנוגע להיבטים האתיים בתהליך

תהליך הפונדקאות הוא תהליך מורכב מבחינה רפואית, עם פרוצדורות רפואיות שאינן תמיד מוכרות גם לנשים שכבר ילדו בעבר. הפונדקאיות מתבקשות, לעתים, לקבל החלטות רפואיות – חלקן סטנדרטיות ורלוונטיות לכל הריון (למשל בחירה בלידה טבעית או בניתוח קיסרי) וחלקן ייחודיות לתהליך. החלטות רפואיות של הפונדקאית לגבי גופה ובריאותה נמצאות אמנם בסמכותה, אבל לא תמיד המידע הרפואי הרלוונטי מועבר אליהן בשפה מובנת ובצורה מלאה. זאת, בין השאר מכיוון שבמדינות שונות ישנם פערי תרבות, שפה ו/או מעמד בין הפונדקאיות למערכת הרפואית. סיבה נוספת שעלולה להשפיע על האינטראקציה היא הרצון של המערכת הרפואית לייצג את ההורים המיועדים, המממנים את התהליך (ומשלמים את משכורתם), במקרים שבהם האינטרסים שלהם שונים מאלו של הפונדקאית: למשל בחירה בהפסקת הריון, הכרעה בין לידה טבעית לניתוח קיסרי ועוד. בהסכמי פונדקאות מסוימים מוטל אף איסור על הפונדקאית לפנות לרופאים אחרים לפני ההריון ובמהלכו, כך שאין ביכולת לקבל חוות דעת שניה.


אנו ממליצים לוודא שהמידע הרפואי ניתן לפונדקאית במלואו, בצורה בהירה, במועד הנכון וללא הטיות. מומלץ גם לוודא שפרטי הפרוצדורה הרפואית, לרבות הטיפולים והבדיקות המחויבות, מפורטים בחוזה. כמו כן, אנו ממליצים לוודא שתוצאות הבדיקות הרפואיות מועברות באופן שוטף לפונדקאית. במידה ונראה שיש חשד להטיה מובנית בתהליך, ניתן לשקול לאפשר לפונדקאית נגישות לרופא/ה בלתי תלוי/ה, שאינו מקושר למרפאת הפוריות או לסוכנות הפונדקאות. ניתן גם לאפשר לפונדקאית לבחור את הרופא/ה המועדפ/ת עליה. בהקשר זה, יש לשים לב שישנם לרוב שני רופאים שונים המעורבים בתהליך – רופא/ה ממרפאת הפריון ורופא/ה שמלווה את ההריון לאחר קליטת העובר. מכיוון שיש חשיבות לאינטראקציה האישית בין הפונדקאית לרופאים, יש לשים לב שדווקא הרופא/ה שמלווה את ההריון היא הדמות החשובה במהלך רוב התהליך (הגם שהפונדקאית לעתים אינה נפגשת איתו/ה עד לאחר תחילת ההריון).

הערה: ההחלטה הרפואית החשובה ביותר שנדרשת הפונדקאית לקבל היא, כמובן, לגבי לגבי עצם השתתפותה בתהליך. לעיתים מצבה הרפואי של הפונדקאית אינו מאפשר לה, בשלב זה בחייה, להיות פונדקאית – ומומלץ לוודא כי המנגנון הרפואי שאישר את מועמדותה לפונדקאות היה מסודר, לא מוטה ולא תלוי כלכלית בסוכנות או במרפאת הפריון, כדי שלא לסכן נשים שעלולות להיפגע מהתהליך. אנו גם ממליצים לוודא שהסינון הרפואי נערך בשלב מוקדם, לפני החיבור בין ההורים המיועדים לפונדקאית הפוטנציאלית. זאת, על מנת למנוע את כאב הלב (לשני הצדדים) המעורב בחיבור שנשבר נוכח חוסר התאמה רפואית, וגם למנוע את הפיתוי של ההורים והפונדקאית המיועדת לנסות בכל מקרה תהליך, בניגוד להמלצות הרפואיות, באופן המסכן את כל המעורבים.

 

1896 Total Views 2 Views Today

סגור לתגובות