פונדקאות אחראית

מוקד ידע בנוגע להיבטים האתיים בתהליך

מוקד הידע נבנה על ידי צוות שכולל הורים לילדים מתהליכי פונדקאות בהתבסס, בין השאר, על ניסיונם האישי. הטקסט מתייחס ל"הורים מיועדים", אך מכוון לזוגות וליחידים המתעניינים בתהליכי פונדקאות כאחד – ללא הבדלי מגדר ונטייה מינית.
'Escape' by Eric Sweet. http://www.etsy.com/il-en/shop/SignedSweet?section_id=13737654

Escape by Eric Sweet. http://www.etsy.com/il-en/shop/SignedSweet?section_id=13737654

פרויקט "פונדקאות אחראית" נולד בניסיון לאפשר לזוגות וליחידים המבקשים לקיים תהליך פונדקאות, בארץ ובחו"ל, נגישות וחשיפה לסוגיות הקשורות בהיבטים האתיים של התהליך. כיום, ישנו פער אידאולוגי גדול בין א/נשים הרואים/ות בפונדקאות אופציה לגיטימית להרחבת המשפחה לבין אחרים שרואים בו ניצול של גוף האישה שיש לאסרו. במקום לקחת צד בדיון, אנחנו מעוניינים לנסות וליצור גשר בין השיח הפמיניסטי לעולם הפונדקאות. אחת ההשלכות של ההתפלגות הגסה של הדיון ל-"בעד" ול-"נגד" היא שהעיסוק הפרקטי בסוגיות מוסריות משמעותיות, שיכולות להשפיע על בריאותן ורווחתן של הפונדקאיות ותורמות הביציות, נזנח. אנחנו מאמינים/ות שהאחריות המוסרית לגבי תהליך הפונדקאות מונחת אצל ההורים המיועדים. תהליכי פונדקאות שונים במדינות שונות ומטעם סוכנויות שונות נבדלים זה מזה בהיבטים רבים, ביניהם גם היבטים מוסריים. בראייתנו, ההסתכלות על כל תהליכי הפונדקאות כמקשה אחת בבחינת המוסריות שלהם מפספסת את הפערים האדירים ביניהם – ומונעת עיון מעמיק יותר מצד ההורים המיועדים שיכול לשנות את התהליך עבור כל הצדדים המעורבים מקצה לקצה.

כשאנחנו אומרים שהאחריות לתהליך מונחת אצל ההורים המיועדים – אנחנו מתכוונים בדיוק לעיסוק בהיבטים האלו. החקיקה המוגבלת בהקשרי פונדקאות ברוב המדינות עלולה לאפשר הסכמים משפטיים בעייתיים עם הפונדקאית ותורמת הביצית, שלא תמיד מיוצגות בצורה הולמת. בעיננו, אחריותם של ההורים המיועדים היא גם לדאוג להסכם הוגן ולתנאים מתאימים עבור הפונדקאית ותורמת הביצית. מבלי להסיר מאחריותן ומעצמאיותן של הפונדקאית ושל תורמת הביצית, מוטלת אחריות על תנאיהן גם על ההורים המיועדים, בעיקר מכיוון שההשלכות הרפואיות, החברתיות והנפשיות של התהליך תהיינה בעיקר על הנשים המעורבות בו. לכל הפחות, אנו מאמינים שראוי שכל הורה מיועד יכיר את הסוגיות השונות שמפרידות, בעיננו, בין פונדקאות סבירה לפונדקאות נצלנית, גם אם יבחר לבסוף שלא לקחת אותן בחשבון בהסכם הפונדקאות.

sur-illustration

Adapted from an image by Faizan Dawood, http://tribune.com.pk/story/473970/new-legal-frontier-pakistan-ill-equipped-to-deal-with-surrogacy/

תהליך הפונדקאות הוא תהליך קשה מהיבטים רבים עבור כל הגורמים המעורבים, ולרוב מגיע, עבור ההורים המיועדים, אחרי אכזבות רבות וקשיים לא מעטים. עבור רוב הניגשים לתהליך, מדובר בתקווה האחרונה, אליה מגיעים מותשים אך חדורי מטרה. אולי זו הסיבה שבתהליכים רבים בהם נתקלנו בעת הכנת מאגר הידע הזה יש נטייה להזניח את הנקודה החשובה ביותר – בצדו השני של התהליך הזה נמצא אדם. תהליכי פונדקאות רבים בנויים כך שהחשיפה לאותו אדם תהיה מזערית מסיבות שונות, אך בעיננו האחריות לתהליך מצד ההורים המיועדים מתחילה ונגמרת בהכרה בכך שמולו עומדת אישה (או, לעיתים, מספר נשים). בדיוק כמו שהתרבות, הערכים, הרצונות והצרכים שלנו משפיעים על התהליך (ועל עצם היציאה אליו), כך גם נכון לתת מקום לתרבות, לערכים, לרצונות ולצרכים של הפונדקאיות ושל תורמות הביצית. כדאי לזכור, גם בהחלטות הקשות והחשובות ביותר, שלמרות שהתהליך יסתיים במשפחה שאותן נשים לא יהיו חלק ממנה – הן עדיין מהוות גורם פעיל ומרכזי שיש להתחשב בו ולהיות קשובים אליו במהלך התהליך. לכן, אנחנו ממליצים להורים המיועדים לעשות את המירב על מנת להיוודע לצרכיה של הפונדקאית בתחילת התהליך ועל מנת לוודא שהיא נכנסת לתהליך מרצונה החופשי ומבינה לעומק את ההשלכות האפשריות שלו. לכל אורך התהליך, ראוי לזכור כי מדובר באישה שצריך לכבד את האוטונומיה שלה על גופה, גם אם העובר הגדל בתוכה אינו הילד שלה. הדבר נכון גם בתהליכים בהם מעורבות יותר מפונדקאית אחת – ונכון כמובן גם לגבי תורמת הביצית.

המאגר שבנינו מכיל סוגיות שראוי לבחון ללא תלות במדינה בה נערכת הפונדקאות. עם זאת, אנחנו ממליצים להורים המיועדים לחפש בתחילת התהליך מעט חומר עדכני (למשל מאמרים אקדמיים) באינטרנט לגבי הפונדקאות במדינה הספציפית כדי לקבל תמונה טובה יותר של האופן בו מבוצעים התהליכים, הסטנדרטים לתשלום עבורו וכד'.

עשו לייק גם לעמוד הפייסבוק הרשמי שלנו.

3317 Total Views 2 Views Today

סגור לתגובות