פונדקאות אחראית

מוקד ידע בנוגע להיבטים האתיים בתהליך

סוגיית הקשר בין הפונדקאית לילד/ה היא סוגיה לא פשוטה עבור הורים רבים. יש הורים שמעוניינים למנוע קשר כזה כדי להימנע היקשרות בין הצדדים, ישנם הורים שרואים זאת מחובתם להפגיש את הילד/ה עם הפונדקאית על מנת ליצור קשר כלשהו – וישנם הורים שהסוגיה אינה מהותית להם לכאן או לכאן. באותה מידה, ישנן גישות שונות בקרב פונדקאיות: ישנן כאלו המפחדות להיקשר ומעוניינות לנתק את הקשר בהקדם – ואצל אחרות יש כמיהה לראות את הילד/ה, ולו רק כדי לוודא שהוא/היא בקו הבריאות.


בהקשר זה, אין תשובה אחת המתאימה לכולם/ן. הדבר הנכון הוא לשוחח בעניין מבעוד מועד ולהגיע להסכמה משותפת. במקרה זה, השקיפות יכולה להפחית משמעותית מהתחושות הלא פשוטות המלוות את הפונדקאית בימים שלאחר הלידה. נתקלנו למשל במקרים בהם לפונדקאית הובהר שלא תוכל אף לראות את הילד/ה, למרות שלא הייתה כל מניעה לכך מצד ההורים. העדר התקשורת יצרה מתח מיותר של הפונדקאית בימים שלאחר הלידה, שלא לצורך.


סוגיה קשורה (אך עדיין נפרדת) קשורה בקולוסטרום, החלב שמפיקה האם בימים הראשונים לאחר הלידה. חלב זה מסייע, לפי מחקרים, למערכת החיסונית של הילד/ה, ולכן ישנם הורים המעוניינים לאפשר לפונדקאית להניק בימים הראשונים לאחר הלידה – או מבקשים ממנה לשאוב חלב בתקופה זו כדי להזין את התינוק. מובן שנדרש לחשוב על נושאים אלו מבעוד מועד ולהגיע להסכמה בין הצדדים.

 

2166 Total Views 1 Views Today

סגור לתגובות